Přednáška Poradny pro cizince a migranty Diecézní charity ČB

22.4.2015 k nám na Jihočeskou univerzitu zavítaly Mgr. Jana Dvořáková a Mgr. Bc. Ilona Pelechová z Poradny pro cizince a migranty Diecézní Charity České Budějovice. Nejdříve byla přítomným studentům představena Diecézní charita, její projekty a blíže pak Poradna pro cizince a migranty.

Hlavním tématem setkání byla hlavně Pobytová problematika cizinců v České Republice. Dozvěděli jsme se i mnoho příkladů z praxe a zejména na co by si měli cizinci dávat pozor. Jelikož se my studenti setkáváme hlavně s cizinci na půdě naší univerzity, věnovala se přednáška i konkrétní problematice zahraničních studentů u nás v České Republice. Jaké jsou náležitosti, práva a povinnosti, nejen pro studenty z EU, ale i z třetích zemích. Jsme velmi rádi, že jsme měli možnost přednášku u nás uspořádat. Díky tomuto přínosnému setkání více rozumíme dané problematice. Počty zahraničních studentů u nás na univerzitě rozhodně neklesají.

Naši mentoři se stále více setkávají a pomáhají studentům právě i ze třetích zemí, u nichž je vstup do ČR a povinnosti s nimi spojenými o něco těžší, než pro studenty z EU, a tak jsme nesmírně rádi, že budeme moci studentům nyní ještě lépe poradit v některých situacích. Důležité pro nás také byly kontaktní informace, kam se případně můžeme s problémem, dotazem obrátit.

Mgr. Martina Karásková